Diskho Diskmått Variationer
Monteringssätt Diskho Variationer
Franke Mythos MYX 210.34 rostfritt stål diskho 34x40cm planmontering 127.0638.274
| Märke | Franke |
| Färg | Rostfritt stål |
| Höjd | 200mm |
| Serie | Mythos MYX |
| Utförande | Platt inbyggnad |
| Material | Rostfritt stål |
| Minimal skåpstorlek | 45cm |
| Antal lådor | 1 |
| Avrinningsdel | Nej |
| Längd | 412mm |
| Utsparing längd | 400 |
| Bredd | 352mm |
| Utskärning bredd | 340 |
| Radie | 25 |
| Antal diskhoar | 1 |
| Produktklass | Diskho |
| Färg Diskho | Rostfritt stål |
| Material Diskho | Rostfritt stål |
| Diskho Diskmått | 340x400mm |
| Monteringssätt Diskho | Platt inbyggnad |
| Diskbänk djup | 200mm |
| Utskärningsmått Planmontering | 352x412mm |
| Diskho Kranhål | Ingen |
| Diskho inre radie | 25mm |
| Diskho ytterradius | 31mm |
| Diskho form | Rektangel |
| Korgpropp automatisk tömning | Nej |
| Total bredd diskho | 352mm |
| Total längd diskho | 412mm |
| Plugg och överflöde färg | Rostfritt stål |
| Diskbänksmodell | Rektangulär diskho |
✅ Regelbunden rengöring: Rengör dagligen med varmt tvålvatten och en mjuk trasa, torka sedan noggrant.
✅ Följ stålets struktur: Torka alltid i stålets struktur för att undvika mikrorepor.
✅ Veckopolering: Använd ett milt rengöringsmedel i krämform och en mikrofiberduk för extra glans.
✅ Avlägsnande av kalkavlagringar: Behandla omedelbart med en blandning av 50 % varmt vatten och 50 % vit vinäger.
❗ Slipande material: Undvik stålull, skurborstar eller slipande rengöringsmedel. De orsakar permanenta repor.
❗ Sura livsmedel: Låt inte salt, vinäger eller citrusfrukter ligga kvar på ytan. De kan orsaka gropfrätning.
❗ Starka kemikalier: Använd inte blekmedel, ammoniak eller klorbaserade rengöringsmedel.
❗ Plastdiskskålar: Använd dem inte i diskhon. Små plastpartiklar fastnar i ytan med tiden.
|
Märke Franke |
Foster | Pure.Sink | Pure.Sink |
|
Höjd 200mm |
- | 185mm | 200mm |
|
Serie Mythos MYX |
Spöke | Exclusivo | Luxion |
|
Utförande Platt inbyggnad |
Undermontering | Nedfällning | Nedfällning |
|
Minimal skåpstorlek 45cm |
45cm | 40cm | 45cm |
|
Längd 412mm |
416mm | 440mm | 440mm |
|
Bredd 352mm |
416mm | 380mm | 400mm |
|
Utskärning bredd 340 |
400 | 340 | 360 |
|
Radie 25 |
- | 10 | 10 |
|
Diskho Diskmått 340x400mm |
400x400mm | 340x400mm | - |
|
Monteringssätt Diskho Platt inbyggnad |
Undermontering | Nedfällning | Nedfällning |
|
Diskbänk djup 200mm |
200mm | 185mm | 200mm |
|
Utskärningsmått Planmontering 352x412mm |
- | 381x441mm | - |
|
Diskho inre radie 25mm |
12mm | 10mm | 10mm |
|
Diskho ytterradius 31mm |
20mm | 10mm | 10mm |
|
Diskho form Rektangel |
Fyrkant | Rektangel | Rektangel |
|
Total bredd diskho 352mm |
416mm | 380mm | 400mm |
|
Total längd diskho 412mm |
416mm | 440mm | 440mm |
Neutral mångsidig look – Kompletterar de flesta apparater och stilar från klassisk till modern
Mindre unik – Inte lika distinkt som mörkare eller varmare toner
Få saker stör harmonin i ett kök lika mycket som en oväntad lukt som stiger upp från diskbänken. Det spelar ingen roll hur vackert utformat utrymmet är eller hur fläckfria bänkskivorna ser ut.