Modell Variationer
Solid-S Handfat i solid surface, matt svart, B36xD18xH10 cm, med lock, högermodell med kranhål 1208954163
Vad är materialet Solid Surface?
Solid Surface är samlingsnamnet för kompositmaterial som är genomfärgade. De är massiva och homogena och kan användas för krävande tillämpningar.
Alla Solid Surface-produkter har aluminiumtrihydrat (ATH) som baskomponent. Som andra komponent och bindemedel används akrylat- eller polyesterhartser.
Aluminiumhydroxid ger materialet stor styvhet och gör det också mer värmetåligt än andra plaster.
Akrylat och/eller polyester ger en flexibilitet som framför allt resulterar i god bearbetbarhet samt hög slaghållfasthet och styrka.
Solid Surface har bland annat följande goda egenskaper:
Underhåll av materialet Solid Surface
För normal rengöring kan du använda ett naturligt rengöringsmedel, till exempel grön tvål eller rengöringsvinäger. Om det uppstår en repa i materialet kan du ”polera” materialet igen med hjälp av en svamp och Cif. Detta gör du genom att göra cirkelrörelser över ytan. Skölj sedan den rengjorda ytan noggrant med ljummet vatten och torka av den med en ren, mjuk trasa.
| Märke | Solid-S |
| Färg | Svart |
| Höjd | 100mm |
| Material | Solid yta |
| Bredd | 360mm |
| Djup | 180mm |
| Modell | Höger med kranhål |
| Övergång | Nej |
| Antal skålar | 1 |